A globális elit utál versenyezni. Identitása nincs, monopóliumait kenőpénzzel biztosítja. Innovációra és humán tőkére nem költ, adóelkerülési gyakorlatának egyik legnagyobb vesztese Magyarország – írja új könyvében Pogátsa Zoltán közgazdász.
Szerzőnk nemcsak meggyőződéses, hanem szenvedélyes baloldali gondolkodó. Több alapvető dolgot elutasít, ami e sorok írója számára fontos, köztük az örökölt, helyi érvényű kulturális sajátosságok elsődlegességét. Új könyve – bár aligha ennek szánta – látványos illusztrációja a jobb- és baloldali világértelmezés 21. századi fúziójának. Annak a trendnek, amelynek eredményeként a brit konzervatívok ma már tarolnak a munkásnegyedekben, s itthon kilencvenszázalékos többség szervezhető a kormány legkarakteresebb intézkedései mögé.
Pogátsa Zoltán a francia sztármegfejtő Thomas Piketty adatsorai alapján abból indul ki, hogy az 1970-es évek óta „a kapitalizmus visszatért a 19. századi, brutális korszakának jellegzetességeihez”. Ennek legfontosabb kísérőjelensége a soha nem látott mértékű egyenlőtlenség („egyetlen minibuszban elférne a világ vagyonának java része” – írja a kisszámú multimilliárdos kezében összpontosuló vagyonról). Következménye meg az, hogy megszűnt a társadalmi mobilitás, a hátrányból indulók önerőből való felkapaszkodásának lehetősége. Szerzőnk meggyőződése, hogy bármiféle változás csak a globális elit mint a status quo őrzőjének meggyengítésével képzelhető el, amire egyedül a választók és elöljáróik képesek.
Sok más mellett világirodalmi podcastsorozatot indítanak, könyvklubokat szerveznek, és idén is kiosztják a Libri irodalmi díjakat. Ludvig Orsolya Stefanie-t, a cégcsoport marketingés kommunikációs igazgatóját kérdeztük.
Lovecraft hagyatéka számos módon és formában újraéledt már, azonban a kozmikus horror ezen adaptációk között mindig a fantázia birodalmában maradt. Egészen mostanáig, amikor Arkham árnyait magunk is megismerhetjük.
Mi történik, ha egy domonkos nővér, akinek szenvedélye a közgazdaságtan, összeereszti Aquinói Szent Tamást a 21. század piaci valóságával? Megszületik a Summa oeconomiae, amelyben filozófia, teológia, gazdaság és gyakorlati tapasztalatok találkoznak.
Derkovits Gyula híres alkotása, a Vasút mentén áll a borítóján annak az azonos című, nagyszabású albumnak, amely négyszáz oldalon kínál izgalmas válogatást a vasút ábrázolásáról a magyar művészetben. Nem csak vonat- és művészetrajongóknak.
„Ha ez bekövetkezne, akkor az eddigi 7 ezer forintos villanyszámla 14 ezer forintra, az eddigi 16 ezer forintos gázszámla pedig 54 ezer forintra is nőhetne” – mutatott rá a miniszterelnök.
p
1
1
14
Hírlevél-feliratkozás
Ne maradjon le a Mandiner cikkeiről, iratkozzon fel hírlevelünkre! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és elküldjük Önnek a nap legfontosabb híreit.
Összesen 0 komment
A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!